"Človek je velik takrat, ko ne izgubi srca otroka."
Psihosocialno svetovanje otrokom in mladostnikom nudi varen prostor za izražanje, raziskovanje čustev ter razvoj novih strategij spoprijemanja z življenjskimi izzivi. Svetovalni proces temelji na vzpostavitvi zaupanja in varnega odnosa, ki je ključni dejavnik uspeha. Svetovalec pri tem upošteva otrokovo razvojno stopnjo, čustveno zrelost, socialne izkušnje in družinsko ozadje, hkrati pa v proces po potrebi vključuje tudi pomembne odrasle osebe, kot so starši ali skrbniki.
Svetovanje otrokom in mladostnikom pogosto presega klasične verbalne pristope, saj ti mlajšim klientom ne omogočajo vedno polnega izražanja notranjih doživljanj. Prav zato se v svetovalni proces vključujejo različne kreativne metode, kot so risanje, igra vlog, gibanje, dramatika ali pisanje. Te oblike izražanja ne le olajšajo razumevanje in obdelavo čustev, temveč tudi pomagajo pri razvoju občutka varnosti, dosežka in pripravljenosti na nadaljnje življenjske izzive.
Umetniški pristopi v svetovanju tako postanejo močno orodje za spodbujanje osebnostne rasti in psihološke odpornosti. Z ustvarjanjem otrok lažje dostopa do svojih misli in čustev, razvija samopodobo in samozavedanje ter postopoma krepi svoje sposobnosti za spoprijemanje s težavnimi situacijami. Umetnost ni le sredstvo izražanja, ampak tudi prostor raziskovanja – priložnost za poglobljeno razumevanje sebe in za oblikovanje novih vedenjskih strategij.
Njena največja moč je v tem, da odpira vrata v otrokovo notranjo resničnost. Zaradi svoje prilagodljivosti in kulturne občutljivosti umetniško usmerjeno svetovanje omogoča zelo oseben in ciljno usmerjen pristop. Pri tem se krepi občutek sprejetosti in sodelovanja, kar otrokom daje občutek, da so slišani, razumljeni in dejavno vključeni v svoj lastni proces spremembe.